Tuesday, 13 April 2021

Meadow birdsI made this set for Renia, who likes birds, olive colour, flax, and probably many more beautiful things. She likes meadows too, but real ones, on which she can pick various herbs and make of it some mixtures and potions. A woman of Nature, in one word.


I wanted to give her a choice, so initially, I sewed few little stash pouches that are easier to make than a cosmetics bag. It appeared that she liked most the very first set that I arranged for her. I enjoy it a lot whenever I’m able to fulfill the task successfully, however, I rarely undertake such a job due to the stress it usually brings on.

The “meadow birds” are partly made of a fabric that I found picking materials for “Aviary” and which I bought especially for that work.


I think that the turquoise birds are lovely too.


The last option was mostly with flowers, however, birds were not missing there too.


There are flying swallows on the other side. The fabric has a tight pattern that is just right for such small pieces.


Sizes: bottom 22 cm x 7 cm, height 18 cm .


komentarze (9)

 1. KasiaKasia

  Prawdziwe cacka. Przyroda jest piękna, a ty Gosiu potrafisz idealnie ja w swoich pracach odwzorować. Kolory są przepiękne.

  Reply
  1. MałgorzataMałgorzata Post author

   Tkanina, z łąką jest wyjątkowo urodziwa, ale lepiej to widać na małym kawałku niż w całości. Czasem tak bywa.
   Dziękuję Kasiu, z Naturą nam do twarzy (!)

   Reply
 2. Ela

  Potwierdzam, jesteś MISTRZYNIĄ w dobieraniu faktur, wzorów i kolorów i wykonania oczywiście. Jak uszyjesz, Gosiu, to…. mucha nie siada:). Bardzo, bardzo praktyczne są sekretniki i kosmetyczki. A wszystkie budzą niekłamany zachwyt.

  Reply
 3. Jola

  Wszystkie są prześliczne 🙂 Pierwszy komplet, baaaardzo wiosenny !!! Ja, jak zwykle mogłabym mieć wszystkie 😉 Bardzo mi się podobają. Nieustannie podziwiam Cię za mistrzowskie wykonanie jak również za wybór i dobór tkanin. Od tego przecież się zaczyna 🙂 Cuda !!!

  Reply
 4. Jola

  Daje fantastyczny efekt !!! Ty właśnie jesteś w tym mistrzynią 🙂 W dobieraniu tych kawałków i oprawy do nich 😉

  Reply
 5. Biedronka Basia

  Szyj, szyj, Małgosiu 🙂
  Tak jak Ty nie szyje nikt (tu wpisuję wielke serce za wrażenia i ucztę dla oka po pbejrzeniu Twoich kolejnych gałgankowych dzieł sztuki )
  Martwa natura staje się żywa, gdy nam służy
  Moc buziaków i najlepszych myśli.

  Reply
  1. MałgorzataMałgorzata Post author

   Wiesz Basiu, coraz rzadziej siadam do maszyny, choć nie zarzuciłam szycia kompletnie. Jednak do tworzenia trzeba mieć dobry nastrój, jak do niczego innego, a o to ostatnio łatwo nie było.
   Ściskam Was serdecznie.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *