Thursday, 19 December 2019

AwaitingDog and Cat are not the only ones wating for a little guest 🙂


I made this blanket with a reel of 2.5 ” fabrics have been given to me (as my trophy) together with other goods from Marta of CraftFabric. This shop is about to be closed , which worries me, because I liked the shopping there.

If you’re not sure how to arrange the colours, you may use any pre-prepared set. In order to make the whole thing more joyful I added the application shaped as a cat. I made a post about how to make a cat some time ago. This blanket is very warm, surely because of the linen made of soft minky  fleece. I explaned how to make this part of the work here.

Here is how the Wasabi Cat looks like:When I finished the blanked I started thinking about the cushion. I picked a piece of fabric with a procession of dancing children for the top. Then I made a border using the remnants from the border of the blanket. The overall result is quite neat.Sizes of the blanket: 120 cm x 150 cm.

Sizes of the cushion: 50 cm x 35 cm.


komentarze (6)

 1. KasiaKasia

  Kołderka i poduszka jest uszyta z miłością. Komplecie jest przepiekny. Już widzę jak będzie paluszkiem dotykał kolorowe obrazki. Mały gość nie wie jak bardzo jest kochany

  Reply
  1. MałgorzataMałgorzata Post author

   Masz rację Kasiu, zawsze sporo serca wkładam w to, co robię. A w tym przypadku, sama rozumiesz 🙂
   Myślę, że Mały czuje tę naszą miłość. Nas wszystkich.

   Reply
 2. JolaJola

  To jest przecudne 🙂 Ta ukochana istotka pewnie była prze szczęśliwa w tym towarzystwie Kota Wasabi i już myśli, kiedy do niego wróci 🙂 A od tej poduszeczki, to bym się po prostu nie odkleiła 😉

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *